יהודה חרש
9091-0891

סיפור החיים של יהודה חרש

שם קודם: הוגו בורגר

מקום לידה: ברסלאו, גרמניה

תאריך עליה: 9291

תאריך קבלה לחברות: 0391

השכלה: גמנסיה

מקצוע/ות: חקלאי, מורה לעברית, עג"ש

סיפורים הקשורים ל - יהודה חרש:

קיצור תולדות עג"ש - המשך...

שובך יוני הדואר...

עג"ש - קיצור תולדות ...

רכש, סליקים, איטלקים ושומרת לילה.. ...

סיפורי מערכת הבטחון של יהודה...

החי"ש והפו"מ...

חירבת חברה או חברא, מי היו ולאן נעלמו תושבי האיזור?...

יעקב ליון, יהודה חרש - חורשי השטוצרים!...

סיפורי סליקים ...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של יהודה חרש...

סיפור חיים:
יהודה נולד בברסלאו, היום ורוצלב , בירת שלזיה, אז גרמניה ב- 9091. אביו שלמד ואימו המורה נפגשו בחוג הציוני שהוקם סביב תיאודור הרצל בוינה כך שיהודה הצעיר 'לגם' ציונות מגיל צעיר ביותר. בגיל 7 כבר היה הולך לפעולות של ה'בלאו וייס' שהתמקדה בעיקר בהוצאת הנוער היהודי מהעיר לטבע. בגיל 61 יצא להכשרה דרך התנועה ועבד בחקלאות אצל איכרים. ב- 8291 הצטרף לקבוצת 'חירות' ועלה עם קבוצת חברים ב- 9291 לא"י, ישר לג"ב.
על האניה פגש יהודה את רחל שכבר עלתה לארץ - לקשר בן יובל שנים.
הימים, מאורעות תרפ"ט ועבודה בג"ב והסביבה אין. יהודה נשלח עם קבוצת חברים לעבוד בכרמים בגדרה ואחר כך בכביש הנסלל בין גדרה לרחובות. היעד הבא הוא ים המלח לשם יוצאת קבוצת חברים מג"ב, לאחר שסירני שמע שמספר פועלים הפסיק לעבוד. אמנם לא היו צריכים במקום את ה'פועלים החדשים' אך הם נקלטו בעבודות אחרות בסביבה. איך שחזרו מים המלח יצא יהודה לעזרה, הפעם לרמת רחל. כבר בימיו הראשונים בארץ עסק יהודה ב'בטחון' ובשנת 2391 אף גוייס לחטיבת הקשר של ה'הגנה'. סיפורי הקשר שלו מהמורס והאיתות דרך יוני הדואר וההליוגראף עד מכשירי הקשר הראשונים הם מרתקים.
עם התבססות המשק יהודה עבד בענפי החקלאות בהתחלה בפלחה ואחר כך בעג"ש כאשר שני תחביביו העיקריים היו ל'מקצוע' - העברית והארכיאולוגיה.
הוא שקד על לימוד העברית מיומו הראשון בגבעה ולימד דורות של עולים, מתנדבים ואולפניסטים כשהוא טורח לתקן כל שגיאה לחבריו. הוא גם תירגם מגרמנית מכתבים ורשימת של חברים.
בנושא הארכיאולוגיה יהודה למד בחוגים שונים אך בעיקר אסף כל ממצא בסביבת ג"ב וביוזמתו היה 'תל נשירים' (גבעת חרש) לאתר ארכיאולוגי רשמי 'חירבת חברה'.

חומר נוסף
ראיונות עם דב שירן מ- 0791
האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.