אלזה ורדון
5091-0991

סיפור החיים של אלזה ורדון

שם קודם: אלזה ריינברג

מקום לידה: האם, גרמניה

תאריך עליה: 7391

תאריך קבלה לחברות: 8391

השכלה: תיכונית

מקצוע/ות: מטפלת בילדים, מועדון
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של אלזה ורדון...

סיפור חיים:
אלזה נולדה בעיר האם בגרמניה ב- 5091. למשפחה שחיתה דורות רבים בשלזיה נולדו 2 בנות, לילי הבכורה שהיתה פעילה בתנועה הציונית ועלתה ב- 2391 ישר לג"ב ואלזה הצעירה שנשארה לעזור לאם לאחר מות אבי המשפחה. לאחר תום לימודיה החלה אלזה לעבוד בחנות כובעים ושם גם הכירה את אריך. לאחר שהיתה חברה בתנועת 'בלאו וויס' בדורטמונד היתה בין מייסדות 'הבונים' בהאם. יחד עם אריך החליטה על הגשמה ואז נסעו ל'בית החלוץ' ומשם לדנמרק להשלמת ההכשרה. כשחזרו לגרמניה על מנת לקבל את הסרטיפיקט הנאצים כבר סבבו ברחובות. בשנת 7391 עלו לארץ ובילו את השבועיים הראשונים בירושלים ואח"כ המשיכו לג"ב.
המעבר מחנות הכובעים המהודרת לגן הירק בחום אוגוסט 73' היה קשה מאד. לאריך לא חיכו תנאים קלים יותר. לאחר תקופה קצרה כעגלון הותקף אריך יחד עם הגפיר ששמר עליו ע"י פורעים ערבים בדרך מרחובות. אריך שנלחם במקל ובשוט עם התוקפים הצליח להמלט פצוע אך הגפיר אלפרד אשר נהרג. בשנת 93' דני נולד וב- 44' עדנה והחיים החלו להאיר פניהם לזוג הלא כל כך צעיר. הבשורות הנוראות מאירופה על השמדת היהודים ובתוכם משפחתו של אריך מכאיבות ביותר. אלזה עוברת לטפל בילדים ואריך מוצא את מקומו בחנות הסידקית 'אריך' (ליד 'איטל').
דני מסיים את השירות הצבאי הסוער שלו בשלום, מתחתן עם דליה (רודנר), עדנה נישאת לדוד (זקס), הנכדים הראשונים מגיחים וזוג הייקים הקשיש זוכה לעדנה והרמוניה משפחתית .
ואז ניחתת המכה, מלחמת ששת הימים, דני נופל בסמטה באל עריש בנסיון נואש לחלץ פצוע והעולם מתמוטט..בלוויה הקולקטיבית בבית הקברות הזמני בבארי המון משפחות שכולות זועק ומפלח את האויר ביבבות יגון ועצב ואריך ואלזה חונקים דמעה ולא מוציאים הגה.
האסון לווה אותם עד יומם האחרון ובינתיים מנסים לשמור על השפיות והחיים בעזרת עדנה הנכדים והמשפחה האוהבת. "ערב שירים לדני" המסורתי, ימי ההולדת יחד עם העבודה במועדון ואחר בבנגלי מסייעים לאלזה לאריך לשוב לחייהם .

חומר נוסף
חוברת זכרון 0991
ראיון עם חנה שטראוס 8891

האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.