משה צמח
9091-3991

סיפור החיים של משה צמח

קשרי המשפחה של משה צמח

שם קודם: משה קרופניק

מקום לידה: רוסיה

תאריך עליה: 6291

תאריך קבלה לחברות: 8291

השכלה: ישיבה,גמנסיה

מקצוע/ות: סלילת כבישים ובניין,פרדס,בננות, רימון,אפעל

סיפורים הקשורים ל - משה צמח:

משה צמח - סיפור חיים חלק ב...

משה צמח - סיפור חיים חלק ג...

"ואף על פי כן"...

חברים מספרים על העלייה 4...

הסליקים, גירסת האנגלים...

הסליק בפרדס 1 - האמבוש גירסת נתן רובין...

הסליק בפרדס 2 - המשפט והכלא...

האדמה רועדת.....

מזכירות - קיצור תולדות...

גאולה שרתוק...

סמילנסקי, שכן לא נחמד...

סרני, חלוץ בערדליים...

8291 - העליה הראשונה, די פענדליך!...

מאחורי הסורגים...

המקלחת,כור היתוך צונן...

המסע לעזה - היו זמנים - רק לפני 58 שנה!...

ווהלין חדרה...

עבודה עברית.....

פיני על משה צמח ...

הקמת גבעת ברנר חלק ראשון...

השם - גבעת ברנר ...

בננות...

בעיות עבודה או קוראים לו ליפא העגלון.....

סוס או טרקטור?...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של משה צמח...

סיפור חיים:
משה צמח נולד בראש חודש אדר 8091 על אם הדרך בין ורשה למוסקבה (חבל ארץ זה היה שייך פעם לרוסיה ופעם לפולניה פעם לליטא ופעם לביילורוסיה). הברית היתה בשבעה באדר - יום הולדתו ומותו של משה רבנו - וכך זכה משה בשמו.
לאביו, סבא צמח, שהיה עילוי בתורה הועיד ראש הישיבה את בתו, אך מסיבה לא ברורה עזב אביו את התורה ולמד את מקצוע התפרות. סבא צמח חלה בגיל צעיר במחלת מעיים שהמשיכה איתו עוד כ- 09 שנה. היו לו אחים ואחיות מאבות שונים אך אחיו החסונים והבריאים לא הגיעו לשיבה....
למשה שהיה אח אמצעי היו אחים נוספים שרובם חלו ומתו בגיל צעיר. שחלה משה התינוק אמר הרופא לאמו שתטייל אתו באחו כמה שיותר. וכך סבבו האם ותינוקה ימים רבים. ליתר בטחון מכרו אותו.. כמו שמוכרים חמץ למשפחה מרובת ילדים, ואכן הנס קרה.
משה הקטן הלך כמובן לישיבה ואחר לבית ספר. בתקופה זו עברה העיירה מיד רוסית לפולנית ולגרמנית וכך גם שפת ההוראה . עם הצהרת בלפור החלה התעוררות ציונית בעיירה, אביו שהיה ציוני מסור ולא פיספס אף כנס ציוני חשש לעלות אך אחיו הבכור יצא לא"י. משה הנער הסתפק באיסוף תרומות לקופסא הכחולה של הקק"ל. בדיוק שמלאו לו 81, בשנת 6291, כשהחריפה הירידה מא"י עלה משה לארץ. לאחר לבטים קצרים הצטרף לפלוגת עין טבעון שבעמק ועבד בעיקר בחציבת אבן וסלילת כבישים. לאחר שהוחלט לחזק את פלוגות הקיבוץ בדרום נשלח משה לפלוגת נס ציונה, ישר לעבודה בפרדסים.
החלוצות היו עובדות בקטיף והחלוצים בעבודת בחר, שזה למעשה חריש בטוריה. 06 סנטים עומק, ניכוש היבלית והפיכת האדמה. לאחר מכן היו חופרים בור מטר על מטר עבור עץ ההדר...הכל בקבלנות.
הנורמה היתה 01 בורות, אך החלוצים חפרו 51 ואפילו 02 בורות ביום. בסוף יום העבודה רקדו עד אור הבוקר. משה היה פועל מצטיין וזכה לקביעות בפרדס סמילנסקי.
משה היה חלק מהשיירה (ה'מייפלאואר') שיצאה מרחובות ועלתה לראשונה על הגבעה בקיץ 8291.
כהמשך לפעילותו בפלוגה נשאר משה סדרן עבודה. התפקיד היה קשור בהליכה או רכיבה יומיומית לרחובות וחיפוש עבודה לחברים, כמובן אחר שעות העבודה בפרדס. בין שאר תפקידיו היה משה בין האחראים לבטחון הישוב ובמאורעות 92' כאשר כל הפלוגה פונתה לרחובות נשאר משה עם כוח המגן בקבוצת שילר. עם שיבת הפלוגה לנקודה ולשגרה חזר משה לפרדס ואחר כך לסלילת הכביש לרחובות. הוא נשא לאשה את רחל והקים משפחה. 
(המשך: משה צמח - חלק ב)
האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.