עדה סרני
5091-7991

סיפור החיים של עדה סרני

קשרי המשפחה של עדה סרני

שם קודם: עדה אסקרלי

מקום לידה: רומא

תאריך עליה: 7291

תאריך קבלה לחברות: 8291

מוסד/ות חינוך: אוניברסיטת רומא

מקצוע/ות: מחסנאית, מוסד עליה ב'

סיפורים הקשורים ל - עדה סרני:

סרני מספר על הקמת גבעת ברנר ...

עדה סרני מספרת...

אנצו - הקמת גבעת ברנר 2...

אנצו - הקמת גבעת ברנר 3...

אנצו סרני - השליח 1...

אנצו סרני - השליח 2...

אנצו - הקמת גבעת ברנר 4...

8291 - האמא הראשונה...

8291 - ההכנות לעלייה...

עדה סרני - המשך סיפור חיים...

סבינה (הגננת הראשונה בגבעה) מספרת 1...

הקמת גבעת ברנר חלק ראשון...

ספר חדש יצא לאור...

החודש לפני 09 שנה - הכנות לעליה על הקרקע: ינואר - מרץ 8291 ...

השם - גבעת ברנר ...

סרני מתעניין, אברהם קודח.. ...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של עדה סרני...

סיפור חיים:

סרני נולדה ברומא, בת למשפחת אסקרלי (illeracsA) האמידה, שאבותיה עזבו את ספרד בגירוש ספרד, בשנת 2941. משפחת אסקרלי הייתה רחוקה מהיהדות ומהציונות וילדיה חיו חיי עושר.

אחרי שסיימה את לימודיה באוניברסיטת רומא, נישאה לאנצו סרני (אותו הכירה עוד בלימודיה בתיכון) אשר באותה תקופה כבר היה פעיל בתנועה הציונית. בפברואר 7291 עלו בני הזוג לארץ ישראל עם בתם התינוקת, חנה, והתיישבו ברחובות.

התלהבותו של בעלה, שמצא עבודה בפרדס, לא דבקה בה, והחיים ברחובות היו קשים עליה. לאחר לידתה של בתם השנייה, הגר, מצאה את עצמה סרני על פרשת דרכים. היא התלבטה אם לעבור לתל אביב או לחזור לרומא, אך לבסוף החליטה להתיישב בקיבוץ. ביוני 8291 הצטרפה עם משפחתה לגרעין שהקים את גבעת ברנר.

סרני הסתגלה לקשיים האובייקטיביים הכרוכים בחיים ביישוב חדש וחסר תשתיות (אפילו מים היה צורך להוביל על חמורים). היא עבדה במטבח ובמחסן. בשנות השלושים הצטרפה עם ילדיה (ב-0391 נולד בנה השלישי, דניאל) לבעלה במספר שליחויות מטעם הקיבוץ והתנועה לאיטליה, לגרמניה ולארצות הברית.

בתחילת 4491 התנדב בעלה, אנצו סרני, לצנוח מאחורי קווי הגרמנים באיטליה, כדי ליצור קשר עם היהודים ששרדו שם. לאחר שצנח, ב-51 במאי 4491, אבד הקשר עמו. אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, כאשר התברר כי אנצו אינו בין השבויים שחזרו, פנתה עדה סרני לשאול מאירוב (לימים אביגור), ראש המוסד לעלייה ב' ובאישורו יצאה לאיטליה כדי לנסות להתחקות אחר גורלו של בעלה. באותו זמן נותרו שלושת ילדיה בגבעת ברנר.

החיפושים אחר בעלה הגיעו לסיומם כאשר נמצאה עדות כתובה לפיה אנצו סרני הוצא להורג במחנה הריכוז דכאו בנובמבר 4491.

באותו זמן פגשה סרני את יהודה ארזי, שריכז את פעילות המוסד לעלייה ב' באיטליה, ונענתה להצעה להצטרף למשימה. מיוני 5491 ועד קום המדינה פעלה סרני באיטליה, תחילה כסגנית של ארזי, ואחר כך (מאפריל 7491) כמפקדת המוסד באיטליה. במהלך תקופה זו הצליח המוסד לשגר מאיטליה יותר מ-000,02 מעפילים על עשרות ספינות, שיצאו לדרכן מאתרים שונים לאורך החוף האיטלקי (במסעותיה בכל רחבי איטליה נעזרה סרני בנהג מתנדב – מרדכי הוד, לימים מפקד חיל האוויר הישראלי). המשך

 

האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.