יומן גבעת ברנר

מקור המידע: ארכיון

חברים הקשורים ל - יומן גבעת ברנר:

מני צפריר...

רות גלעדי...

רות ליבנה...

מלכה ניר סדובסקי...

ישי בונה...

יוסף אחאי...

דב שירן...

ארנסט זליגמן...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של יומן גבעת ברנר...

תיאור הסיפור:
עוד לפני שארזו ראשוני הגבעה את מיטלטליהם ויצאו מרחובות אל גבעת הטרשים להקים קיבוץ, כבר היה להם בטאון, או יותר נכון לוח מודעות עליו נכתבו לצד סידור העבודה, מידע על הנעשה בישוב העברי ולא מעט כתבות עומק, למשל היומן הראשון:
8291.3.03 יומן מס. 1 הקיבוץ המאוחד פלוגת הדרום
בעבודה: כמעט כל החברים יוצאים לעבודת חוץ. נטיעה. גם החברות אינן מחוסרות עבודה.
עבודת הפרדות: ברחובות מובילות חול לכביש. בנס ציונה עסוקות בחרישה ובכביש. על סידור בעבודה והעגלונים לחזר אחר מקומות עבודה קבועים בשביל הפרדות.
במטבח ובהספקה: ברחובות ניכרת הזנחה מחוסר נסיון, התמסרות והתעניינות. הח' סיצ'וק יעבור מנס ציונה להתעסק בענייני הספקה והמטבח. יש לקוות לשיפורים.
גם בהספקת הבגדים לא הכל כשורה. חסרים לבנים, בגדי עבודה ובגדי שבת. המצב הכספי הנוכחי אינו מרשה למלא את החסר. אי שוויון בתנאי החיים. לקוי הזקוק לתקון.
בגזברות ובהנהלת חשבונות: עדיין לא הוצא לאור מצב הכספים בפרוטרוט המדויק. ריכוז הקופה נפגש בקשיים אחדים.
בהתיישבות: קק"ל דורשת ממר סמילנסקי לדחות את החרישה עד ליום ג'. בינתיים יתחיל הבירור. על צדנו חברי הועד הפועל של הקק"ל. נתאושש, ובתקווה שאתנו הנצחון - נמשיך את פעולתנו. 3 חברים עסוקים על הקרקע בסידור המחנה.

עם העליה על הקרקע, גם היומן עבר לגבעה, ובכניסה לאוהל חדר האוכל ניצב לוח המודעות שקבע גורלות ועדכן את החברים בנעשה בארץ ובעולם. למעלה מ- 5 שנים נכתב כל יום יומן חדש, ורק עם התבססות הקיבוץ, עבר היומן למתכונתו השבועית, ביום שישי.
כל ההיסטוריה של גבעת ברנר צרורה בחוברות הנייר הפשוטות, כל ילד שנולד קיבל ברכה, כל זוג שנישא קיבל איחולי מזל טוב, וכל חבר שהלך לעולמו זכה בהספד. מדורים קבועים כמו: מהנעשה במזכירות, ד"ש מהארכיון (דב שירן), בענפי המשק או להבדיל: נר זכרון יצרו מתכונת מוכרת שמעט חברים, גם לאחר שעזבו את המשק, התקשו להחמיץ. יומן חגיגי יצא בדרך כלל בימי חג ומועד כאשר השיא היה כמובן בחג המשק, בו ברכו החברים את כיתה י"ב המסיימת את לימודיה ומתקבלת לחברות, ושוב נהגו לזכור את החברים והמאורעות ש"הביאונו עד הלום".
עם השנים עבר היומן תהפוכות ועורכים רבים, חלקם אף התמיד בעריכת היומן שנים רבות, ביניהם יוסף אחאי, ארנסט זליגמן, רות ליבנה, רות גלעדי, ו"הצעירים" ישי בונה, מני צפריר, מלכה סדובסקי ואחרים ש'זכו' לצד ברכות גם בלא מעט 'ביקורות' מהחברים בכלל והממסד בפרט.

האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.