עג"ש - קיצור תולדות

מקור המידע: שמואל קמיר

חברים הקשורים ל - עג"ש - קיצור תולדות :

שמואל קמיר...

יהודה חרש...

יוסף לניר...

נחמיה גאייר...

מרדכי טל...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של עג"ש - קיצור תולדות ...

תיאור הסיפור:
קיצור תולדות ענף גידולי שדה
כאשר הגעתי לג.ב. בסוף 7491 היו שלושה ענפי שדה : גן הירק, המספוא והפלחה או כפי כונה אז ענף זה,שדות המזרע. כל אדמותיה של גבעת ברנר כ-0001 ד' היו ליד הנקודה. גבולות השטחים היו: ה'שער האדום' במערב בגבול אדמות קבוצת שילר, ומחנה מרר, אז ברשות הצבא הבריטי מדרום.
הפלחים עיבדו אדמות בתל נוף, ביבנה , ועל יד קבוץ אורים שבנגב. בתוך 0001 הד' שעל יד הבית היו כמה עשרות דונמים כרם,מטע שזיפים, זיתים ואבוקדו, שטחי גן הירק והמספוא . לכל ענף היה מרכז משלו , צריף ובו מחסן כלים וסככה לחדר האכילה. ארוחת הבוקר בכל ענף הייתה טקס חשוב ומשוכלל. התורן היה הולך לאסוף מהענפים את פירות העונה, מכין חביתה עם נקניק וכמויות אדירות של צ'יפס, וכאשר צלחה עליו הרוח ,היה חותך צנונים גדולים לפרוסות דקיקות , מפזר ביניהם מלח משחיל אותם על חוט ברזל מעל השולחן וכולם היו ממתינים בחוסר סבלנות שיפסיקו לטפטף מים בטרם הוכנסו אל תוך סלט. העגבניות בתוך "הצלחת עם הסולמות" שכבר הכילה חביתה וצ'יפס וכל מטעמי המטבח.
בין האנשים בשטח היו : בגן - נפתלי שטל, נחמיה גאייר ,ואלי, יהודית ,הני נוסבאום ועוד. במספוא- מרדכי טל יוסף לניר וולטר היין ובפלחה זמי מוק ווילי צלרמאיר ויהודה חרש. העיבודים העיקריים בוצעו בכלים שנגררו על ידי בהמות והטרקטורים המעטים שהיו שייכים רק לפלחה, הגיעו לשטחי המספוא וגן הירק ,רק לבצוע חרישת השדות. היתר נעשה על ידי כמה זוגות פרדות וסוסים שעגלוניהם נחשבו לאצולה הכפרית . כל מי שידע לרתום זוג פרדות לעגלה או לשדד שדה או לעבור עם קולטיבטור בין שורות העגבניות או סלק המספוא , נחשב למכובד לפחות כמומחי מחשבים של שנות ה 0002 .
לאחר מלחמת השחרור הכל השתנה. שטחי האדמות על יד הבית גדלו בהרבה וכל השטחים אשר עיבדנו בנגב, בתל נוף וביבנה נלקחו מאתנו. נחפרו מספר בארות ולאט לאט החלו לרשת בצינורות השקיה את מרבית השטחים, והפלחה צמצמה עצמה לאדמות שטרם ניתן היה להשקותם. גן הירק נכנע לתחרות מגדלי הירקות של המושבים החדשים וצמצם את מספר הגדולים ושטחם , כך שביום בהיר אחד באמצע שנות ה- 05 הרגשנו שאין כבר הצדקה לקיום שלושה ענפי שדה נפרדים. ראשון המנהלים של הענף המאוחד היה נחמיה גאייר . הוא נעזר בכל הוותיקים בין החקלאים וביצע את האיחוד בצורה מוצלחת על אף הקשיים הרבים (
המשך)
האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.