צעדת גבעת ברנר 5102 - בעקבות לוחמי ובני ג"ב במלחמת העצמאות

תאריך: 5102

מקור המידע: עמותת בית תרבות ברנר

חברים הקשורים ל - צעדת גבעת ברנר 5102 - בעקבות לוחמי ובני ג"ב במלחמת העצמאות:

יואב אושרוביץ...

שורה אושרוביץ...

מנחם פורטנוי...

דוד רשף...

נתן רשף...

ברטולד לוי...

עדה לקסברגר ירדני...

עמיר לוי...

עודד ירקוני...

עמי חיות...

חנן פלץ...

יעקב ירדני...

דיקי לקסברגר...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תמונות נוספות של צעדת גבעת ברנר 5102 - בעקבות לוחמי ובני ג"ב במלחמת העצמאות...

תיאור הסיפור:

צעדת ג"ב המסורתית מס. 31 יצאה לדרך בשבת ה 51/4/81 והפעם בשני שינויים קלים: אחת, נסיעה באוטובוס אל אתרי הקרבות מחוץ לג"ב והשניה בהדרכת מנחם פורטנוי החרוץ והידען. אל הטיול הגיעו כ- 53 מטיילים, הקשישים ביניהם היו לוחמי הפלמ"ח דוד (חט. הראל) סגל ודוד (חט. יפתח) יפה והצעירים שעברו לא מזמן את גיל 06! לאורך הדרך סקר מנחם את השלבים השונים של מלחמת העצמאות, עם דגש על הקרבות באזור המרכז והדרום.

תחנה ראשונה: אנדרטת השלושה בגמזו ביער בן שמן, שם סיפר יואב אשרוביץ על נפילת אביו שורה שעלה על מוקש עם שניים מחבריו, מפקדים ממחוז ההגנה בתל אביב במסגרת הסרת המצור מעל מוסד בן שמן ופעילות מול הכנופיות הערביות באזור. 
תחנה שניה היתה במושב עשרת, מול אנדרטת חללי הקרב על בשיט, שם סיפר בהתרגשות עמיר לוי על הקרב הקשה של מחלקת ג"ב, 8 לוחמים בפיקוד גדעון שמבק שאמורה היתה לעשות חסימה לחמושי הכפר והותקפה ע"י מאות לוחמים עד שנאלצה לסגת, כשהיא מותירה על הגבעה את חנן פלץ ההרוג ואת ברטולד לוי ועודד ירקוני שנהרגו במהלך הנסיגה. עלינו על הגבעה (היום שמורת טבע), שם שחזר עמיר את מהלך הקרב האבוד.
תחנה שלישית היתה בכניסה לכפר ורבורג, שם סיפר דוד רשף על אביו, נתן רשף, מפקד המארב המפורסם, שהיה אמור לעצור את הטור המשוריין המצרי בדרכו צפונה, ובדרך נס לא הרג את ילדי דורות, יד מרדכי, נגבה ורוחמה שפונו מקיבוצי הדרום (מבצע תינוק) שהותקפו ע"י המצרים. עדות מרגשת נשמעה בפי חברת קיבוץ כפר עזה שהיתה בת 5 מילדי דורות על ימי החרדה בקיבוץ ועל הפינוי צפונה.
תחנה רביעית היתה באנדרטת חטיבת גבעתי, גדוד 25, בה סיפרו עדה ויעקב ירדני על הקמת האנדרטה הקטנה לנופלי הפלמ"ח בחוליקאת, ביניהם דיקי לקסברגר אבא של עדה, על הקרב האומלל בו נכנסה הפלוגה אל שדה הדורה ונטבחה כמעט כולה בידי המצרים. עדה סיפרה על הקשר המיוחד שנוצר בינה לבין השליש של אביה, המשורר יהודה עמיחי, שרישומו של מפקדו הנערץ מצא ביטוי בטרילוגיית השירים על דיקי.     
המשך

 

 

 

 

 

האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.