יעקב לוריא - קוים לדמותו כאמן

תאריך: 2102

מקור המידע: אתר התנועה הקיבוצית

חברים הקשורים ל - יעקב לוריא - קוים לדמותו כאמן:

יעקב לוריא...
גודל מלא...

תיאור הסיפור:

למד בגימנסיה העברית 'תרבות' בעיר שבלי בליטא. כבר בגיל צעיר התגלה כישרונו לציור. הצטרף לתנועת 'השומר הצעיר' ואחר כך לתנועת 'החלוץ הצעיר'. עם סיום לימודיו בגימנסיה הצטרף לתנועת 'החלוץ'. כעבור זמן עבר לעבוד במרכז התנועה בעיר קובנה.

בשנת 4391 עלה ארצה. בתחילה היה חבר פלוגת 'הקיבוץ המאוחד' בהרצליה וכעבור שנה עבר לקיבוץ גבעת ברנר שבו היו חברים כמה מיוצאי תנועת 'החלוץ' בליטא. יצא לעבודות הקשות ביותר ובין היתר עבד במפעלי ים המלח בסדום, בנמל תל אביב ובקידוח בארות. בתקופת מלחמת העולם השנייה שירת כנוטר.

בשנות ה-04 הרבה לעסוק בזמנו הפנוי בציור. היה בחבורת ציירים בקיבוץ שנפגשו על רקע יצירתם, ביניהם הצייר הידוע יצחק פרנקל.

משנת 9491 ריכז את המדור לאמנות בוועדת התרבות של 'הקיבוץ המאוחד' וריכז את הפעילות בקרב ציירי הקיבוצים, אשר התלבטו איש, איש במקומו ובבעיותיו - כיצד למזג חברות בקיבוץ ועבודה גופנית עם חיי האמן והאמנות, על תנאיהם המיוחדים, החיצוניים והפנימיים. היה בקשרי ידידות עם הצייר חיים אתר. בשנת 1591 החל ללמד ציור בבית הספר של גבעת ברנר ובשנת 3591 יצא ללימודי ציור ואמנות בפריז, ואכן בציוריו ניכרת השפעה של הציור הצרפתי.

מאז שובו ארצה עסק בהוראת הציור בגבעת ברנר ובפעילות במזכירות 'הקיבוץ המאוחד'. הוא גילה עניין גובר בתיאטרון ובבימוי, והרבה לביים ולצייר תפאורות בהצגות שהועלו בקיבוצו. בשנת 6691 נפטר לאחר מחלה. בשנת 8691 יצא לאור בהוצאת 'הקיבוץ המאוחד' ספר עם מבחר מיצירותיו והקדמה שנכתבה על ידי עזרא זוסמן..

האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.