העגלה של איקי קוטלר בעורף האויב - לכבודו של דני חצור

תאריך: שנות ה- 06

מקור המידע: אליעזר זקס ומקורות זרים

חברים הקשורים ל - העגלה של איקי קוטלר בעורף האויב - לכבודו של דני חצור :

אליהו סיאקי...

דני חצור...

משה רוזנשטיין...

איקי (יצחק) קוטלר...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תיאור הסיפור:
 • בזמן מלחמת ההתשה(0791-7691) יצאה סיירת הצנחנים למספר פעולות בעומק מצרים על מנת לשבש את מהלך החיים במדינת האוייב הגדולה ביותר של ישראל (של אז). באחת הפעולות נדרש צוות קטן של הסיירת לפוצץ תחנת כח בנאג' חמדי שבלב מצרים העליונה. הבעיה העיקרית במבצע היתה יכולת נשיאת חמרי הנפץ של החיילים למרחק רב. איקי קוטלר שהיה סמ"פ של הסיירת הציע שמסגרי גבעת ברנר יבנו עגלה אליה ירתמו הלוחמים וכך יגיע חומר הנפץ ממסוק ה'סופר-פרלון' עד לתחנת הכח. איקי נשלח הביתה לבצע את המשימה ותוך כמה שעות בנו המסגרים לאיקי עגלה קלה וקומפקטית, ועוד באותו השבוע יצאה הסיירת בפיקודם של מתן וילנאי המ"פ ואיקי ופוצצו את תחנת הכח וחזרו הביתה בשלום. מאז הפכה העגלה לחלק מהצל"ם של יחידות הצנחנים ושימשה גם בפעולות נוספות בסוריה ובמצרים.
  הסיפור יכול היה להגמר כאן, אבל להיסטוריה חוקים משלה - סעד א-שאזלי אחד המפקדים המבריקים של צבא מצרים (ולימים הרמטכ"ל ושר ההגנה) תיחקר את פעולות צה"ל בעורף מצרים ובין ההריסות מצא עגלה שרופה.... הוא ביקש מאחר מקציניו לקחת אותה ולבנות דגם מדוייק של העגלה עבור הצבא המצרי.
  במלחמת יום הכיפורים חצו רבבות חיילים מצריים את התעלה בדרכם לכיבוש 'קו ברלב', המעוזים, התעוזים והמוצבים הקלים. הם לקחו איתם למבצע 0422 "עגלות איקי" עליהם נשאו מאות טונות של חומרי נפץ וכל השאר היסטוריה...

  נב
  הערת העורך: למסגריית ג"ב היו הרבה "מניות" בפעולות הסיירת. באותה מלחמה נדרשה הסיירת ל'כבות את האור' בקהיר, כלומר לנתק את החשמל בקוי המתח הגבוהים המובילים לעיר הבירה. מאחר וגובה העמודים היה כ- 08 מטר נאלצו הלוחמים לטפס למרומי העמוד (לפחות עד 05 מטר - זו היתה ההנחייה, אחרת העמוד ישאר להישען על חוטי החשמל) עם חומר הנפץ. גם הפעם בנו המסגרים בזריזות סולמות מתכת קלים עם "אזניים" כדי להקל על הטיפוס, וכמו כן כמה גלגלות עם ווים כדי להעלות למרומי העמוד את חמרי הנפץ. גם הפעם הפעולה צלחה - וכך תרמו מסגרי ג"ב למאמץ המלחמתי. 
  (אגב, על חלק מהמתקנים שבנו המסגרים (אליהו ודני ומוסה ר.) יש עדיין חסיון!!!
האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.