אוסף הבולים של ג'קי - חלק א'

תאריך: 7002

מקור המידע: עדנה שורץ - מוסל

חברים הקשורים ל - אוסף הבולים של ג'קי - חלק א':

יעקב (ג'קי) שורץ...

עדנה שורץ...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...
גודל מלא...

תיאור הסיפור:
במשך שנים רבות נוהגים במשפחתנו לאסוף בולים. לא רק אנחנו: גם הדוד הרברט מחיפה שיש לו אוסף בולים ענק ומרשים עם הרבה בולים נדירים, והדוד פלייסיג מיד אליהו שבתל אביב, שיודע אצל מי כדאי ואפשר להחליף בולים כפולים באחרים, כָּאֵלוּ שאין לנו עדיין.
בתקופה ההיא של שנות ה- 06 הרבה בני נוער עסקו בתחביב של איסוף בולים. בנים ובנות צעירים עם הוריהם יצרו קשר עם העולם הגדול דרך הבולים.
במטבחון הקטן אבא מניח את הבולים בקערית מים. הוא קורע את המעטפה בזהירות מסביב לבול, והמים מפרידים בעדינות את הדבק מהבול והנייר. הבולים צפים במים כמו סירות המגיעות מעולמות רחוקים וקסומים..... אחרי זמן מה לוקח אבא את הבולים ומניח בעדינות על החרסינה כדי שהבול יתייבש. פינת הכיור מקושטת בבולים צבעוניים ויפים מכל העולם. הַכֹּל נעשה לאט ובמתינות. יש זמן בשפע. אסור לפגוע בבול. שחס וחלילה לא יהיה בו פגם ומום. חשוב להקפיד על השיניים והשוליים של הבול. שלא יקרע כלום בטעות. כל פגיעה בבול מורידה מערכו בעיני אספני הבולים המקצועיים. אנחנו רוצים להיות כמו המקצועיים, ומקפידים שהבולים יִשָּמְרוּ וְיִהֱיוּ שלמים מכל פגם.
אחרי כמה שעות כשהבולים יבשים, אוסף אבא את הבולים ומניח אותם במעטפה.
(המעטפות הקטנות של קופ"ח טובות למטרה זו ). בשבת בבוקר  שנינו יושבים ליד השולחן הנמוך בסלון, כתף נוגעת בכתף, וּמְמַיְּנִים את הבולים לפי ארצות. לכל מדינה יש עמוד אחר. הבולים מהארץ מְמֻיַּנִים באלבום אחד לפי נושאים ( ספורט, טבע, אמנות, אישיים, ארועים בחיי המדינה וכד'), ולמדינות העולם אלבום אחר. לכל אלבום כריכה קשיחה בצבע אחר. הדפים לבנים, גדולים, בכל עמוד שורות שורות. השורה נראית כמו כיס ארוך שעטוף בפס צלופן שקוף, שלתוכו מכניסים את השובל של הבול. הדפים מופרדים אחד מהשני בנייר לבן שקוף. בראש העמוד אבא כותב בכתב ידו הגדול והברור את שם המדינה בעברית ובלועזית. כך אני מתחילה ללמוד לאיית את שמות הארצות. מתלבטת אם כותבים שבדיה בב', או בשני ווים? דניה או דנמרק? שוויץ או שוצריה ( עם ו' אחת או שתיים)? גאנה או גינאה החדשה? סְוֵוירִג'= שוודיה egirevS, הֶלְוֶוטְיָה = שויץ  - K.U ,aitevleH - אנגליה או בריטניה, ASU - ארצות הברית. ספרד- סְפָּאנָה anapS, צ'כיה או צכוסלובקיה ועוד. שיעור בגאוגרפיה והרחבת ידע עולם בזכות אוסף הבולים.
את הבולים מכניסים למקומם בזהירות, לעיתים נעזרים בפינצטה ארוכה ומיוחדת, ומשתמשים בזכוכית מגדלת לזיהוי האותיות הקטנות, השיניים של הבול ועוד.
 
(המשך - חלק ב')
האתר מיועד להצגה ברזולוציה 006x008 פיקסלים ובלוח צבעים 23 סיביות.